Spread the Love

האם פיגמנטציה יכולה להיווצר מלחץ נפשי? מומחים טוענים שלרגשות שלנו יכולה להיות השפעה על העור. לא משנה מה אנחנו מורחים על העור, או עד כמה אנחנו מקפידים על תזונה בריאה –  אם מצב הנפש שלנו אינו נטול מתחים, זה עלול להזיק לעור.

השפעת הלחץ על העור

לחץ יכול להרוס את יפי העור באופן מדהים. לחץ יכול לגרום לכם להיראות מבוגרים בהרבה מגילכם האמתי והוא יכול להוביל גם לפיגמנטציה.

חישבו על זה כך: כאשר אבות אבותינו בפרהיסטוריה היו לחוצים, זה קרה לרוב בגלל איום מיידי, כמו נמר שנקרה בדרכם. לחץ זה הביא לתגובה של fight or flight (הילחם או ברח) שבאה לביטוי בגל של אדרנלין שהציף את הגוף. אמנם, אנחנו כבר לא צריכים לדאוג שמא ניתקל בחיית טרף, אבל מפעילי לחץ מודרניים גורמים לגוף שלנו להגיב באותה צורה כמו בתקופה הפרהיסטורית. נחשולי האדרנלין שמעוררים לחצי החיים עלולים לגרום לקמטים, לאקנה ולפיגמנטציה.

כלומר, לחץ מתמיד גורם לעודף אדרנלין וזה מצדו מוביל לעלייה חריגה ברמות הקורטיזול שמייצרת בלוטת יותרת הכליה.

 • אדרנלין: הוא גם מעביר עצבי וגם הורמון:
  • כמעביר עצבי, האדרנלין יוצר פעילות יתר של המוח
  • כהורמון, האדרנלין חודר לזרם הדם ומשפיע על כל האברים, כולל על העור
 • קורטיזול: (המכונה גם ׳הורמון הסטרס׳), הורס כל דבר בדרכו כולל את המערכת החיסונית, והוא עלול לגרום ללחץ דם גבוה ולאולקוס. למעשה, לחץ הוא תופעה פיזיולוגית הפוגעת בכול הגוף, והעור הוא צופה תמים מהצד הנסחף לתוך הצונמי הזה.

על בעיות עור נפוצות

שתי בעיות העור הנפוצות ביותר שצעירים מתמודדים איתן בתקופה המודרנית היא הזדקנות מוקדמת וגוון עור לא אחיד. ולעתים קרובות זו תוצאה ישירה של חוסר יכולת לשלוט בלחצים שמפעילים החיים. כלומר, למצב הנפשי שלכם יש השפעה ישירה על רווחת העור שלכם.

אמנם, לפעמים אין דרך שבה אפשר לסלק את הלחץ מהחיים, אבל יש דרכים להפחתת השפעתו באמצעות טכניקות מדיטציה ונשימה וטיפולי עיסוי והרפיה שיכולים לסייע להעלמת כתמי פיגמנטציה.

דוגמאות לבעיות עור בגלל לחץ:

אקנה: כאשר אתם לחוצים הגוף משחרר כמויות רבות של קורטיזול, מה שמבלבל את ההורמונים האחרים ועלול לגרום לאקנה. לחץ מוביל גם לחוסר איזון של אוכלוסיית החיידקים הטובים והרעים במעי. ברגע שהפלורה המיקרוביאלית במעיים משתנה, האקנה מתלקחת. לחץ מוביל גם לחֵלֶב סמיך שמחמיר את האקנה.

עור חסר ברק ועם כתמים: לחץ מצמצם את אספקת הדם לעור, מה שגורם להפחתת אספקת החמצן. כאשר העור לא מקבל את רמת התזונה הרגילה, הוא נראה חסר ברק ומאבד מהלחות, הרכות והזוהר שלו. במצב זה מפסיק העור לייצר תאים מתחדשים. מצב זה עלול להוביל לפיגמנטציה המתבטאת בגוון עור לא אחיד.

טיפים מעולם היוגה לעור בריא

הטיפולים המוצעים בקליניקות כוללות טכניקות שונות להרפיה ולהרגעת לחצים יכולות לעזור להרגיע את הפיגמנטציה ואף למנוע אותה.

בנוסף, תוכלו לטפל בעצמכם בעזרת מספר תנוחות יוגה שיכולות לסייע להגברת זרימת הדם לאזור הראש והפנים, ולשיפור מצב העור, כמו:

 • תנוחת קוברה
 • תנוחת דג
 • תנוחת מחרשה
 • עמידת נר
 • תנוחת משולש

תנוחות אלה מגבירות את אספקת החמצון למערכת הדם, וככאלה הן נחשבות כ׳פותחות את החזה׳. כל התנוחות שבהן הופכים את הגוף ומכופפים אותו קדימה – מגדילות את אספקת הדם לראש ומסייעות להשגת עור נקי וזוהר.

כמה תרגילי יוגה מהירים, כמו סיבוב מהיר (Surya Namaskar), יכולים להסיר את הרעלים מהמערכת, ולאפשר לעור לזרוח באופן טבעי. בנוסף, תרגילי יוגה לפנים כל יום במשך 20 דקות, יסייעו להידוק שרירי הפנים.

Facebook Comments

רוצים לדעת פרטים נוספים או לקבל מדריכים שיעזרו לכם לאימייל?
השאירו פרטים לשיחת ייעוץ חינם.

נגישות